niedziela, 17 maja 2020

DZIEŃ 36





 Temat: Dzieci z różnych stron świata

1. Słuchanie wiersza „Dzieci świata” W. Faber

W Afryce w szkole na lekcji,
Śmiała się dzieci gromada,
Gdy im mówił malutki Gwinejczyk,
Że gdzieś na świeci śnieg pada.

A jego rówieśnik Eskimos,
Tez w szkole w chłodnej Grenlandii,
Nie uwierzył, że są na świecie
Gorące pustynie i palmy.

Afryki, ani Grenlandii
My także jak dotąd nie znamy,
A jednak wierzymy w lodowce,
W gorące pustynie, w banany.

I dzieciom z całego świata,
chcemy ręce uścisnąć mocno
i wierzymy, że dzielni z nich ludzie,
jak i z nas samych wyrosną.


2. Czytamy dziecku obraz wyimaginowanego świata

Wyobraź sobie świat bez różnic. Wszyscy jesteśmy jednakowi, podobni do siebie jak dwie krople wody. Mówimy tym samym językiem, taką samą barwą głosu. Mamy jednakowy kolor skóry, oczu i włosów. Nasze ubrania, domy i samochody są identyczne. Nawet rośliny i zwierzęta niczym się od siebie nie różnią. Wszystko jest takie samo, łącznie z naszymi uczuciami.

Zadajemy pytania
Czy chciałbyś żyć w takim świecie?
Z kim przyjaźniłbyś się?
Jak poznałbyś swoją mamę i tatę?

Wyobraź sobie teraz świat, który Cię otacza. Ludzie różnią się od siebie, mówią różnymi językami, inną barwą głosu, ich kolor skóry, oczu i włosów jest odmienny .Domy dookoła mają ciekawe formy i kształty, a pojazdy różnych typów, kolorów i marek.

Który świat podoba Ci się bardziej – ten jednokolorowy czy ten barwny?
Czy to dobrze, że ludzie różnią się od siebie kolorem skóry, oczu włosów oraz językiem jakim się porozumiewają?

3. Każdy z nas jest inny i to właśnie jest najpiękniejsze 😊


Indianin



Indianie byli pierwszymi mieszkańcami Ameryki. Żyli oni w plemionach, na czele których stali wodzowie. Indianie najczęściej mieli czarne długie włosy, śniadą cerę, nosili głównie ubrania uszyte ze skóry, a mężczyźni zakładali pióropusze. Obecnie Indianie żyją w rezerwatach i chociaż ich życie nie przypomina dawnych czasów, to jednak niektóre zwyczaje zachowali do dziś.

Eskimos


Eskimosi żyją w rejonie Bieguna Północnego. Ubierają się w kurtki, spodnie uszyte z foczej skóry, które doskonale chronią przed zimnem i wiatrem. Tam gdzie mieszkają Eskimosi, lody nie topnieją przez większą część roku, dlatego poruszają się oni głównie skuterami śnieżnymi i saniami ciągniętymi przez psy.



Japończyk


Daleko na wschodzie Azji leży Japonia. Nazywamy ją Krajem Kwitnącej Wiśni, gdyż niemal w całym państwie możemy spotkać mnóstwo tych drzew. Japonia zwana jest również Krajem Wschodzącego Słońca. Japończycy słyną na świecie z wielu pięknych tradycji. W czasie świąt i uroczystości zakładają swoje tradycyjne stroje - kimona, które przypominają szlafroki. Spotykając się na wspólnych posiłkach, klęczą wokół niskiego stołu, a jedząc potrawy z ryżu posługują się pałeczkami.


Hindusi


W Indiach nietykalnym zwierzęciem jest krowa. Kobiety ubierają się w SARI oraz BINDI dla ozdoby, przynoszące szczęście. 



Afrykanin


Afryka jest zamieszkana przez ludzi o różnym kolorze skóry. Mieszkańcami znacznej większości tego kontynentu jest ludność rasy czarnej. Jest tam bardzo ciepło.. W samym sercu afrykańskiej dżungli mieszkają najmniejsi ludzie świata - Pigmeje. Jako osoby dorosłe mają oni około 130 - 150 cm wzrostu.

4. Słuchanie piosenki Majki Jeżowskiej „ Kolorowe dzieci”

5. Karta pracy str. 54,55

6. Praca plastyczna „ Pióropusz”

Dwa paski papieru lub jeden długi pasek (na opaskę do pióropusza), papier kolorowy, klej, nożyczki. Dziecko skleja paski lub pasek papieru tak, aby pasował na głowę. Z kolorowego papieru wycina kształty piór. Nacina je po bokach i lekko zagina. Następnie dokleja je do pióropusza od wewnętrznej strony. Zewnętrzną część pióropusza ozdabia według własnych pomysłów.




                                 POZDRAWIAMY 😊😊😊

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz