środa, 24 czerwca 2020

DZIEŃ 63


TEMAT: ZASADY FAIR PLAY. ZAGADKI 

SPORTOWE.

Słuchanie opowiadania P. Beręsewicza Wyścigi.

Książka (s. 94–95) dla dziecka.
Dzieci Otwierają książki i słuchają opowiadania

W Dniu Sportu przed wyścigiem w workach Olek był pewny swego. Tymczasem niespodzianka!
Ola jak zając wyskoczyła mu zza pleców i pierwsza wpadła na metę. Zabrzmiały brawa, a Olek nadął się i burknął:
– Na pewno miała luźniejszy worek!
– Następnym razem stań do wyścigu ze ślimakiem – zaproponowała mama, ale Olek wzruszył ramionami.
– A co to za przyjemność wygrać ze ślimakiem? – prychnął. – Przecież ze ślimakiem nie można przegrać!
– To znaczy, że przyjemność jest wtedy, kiedy można przegrać, tak? – spy­tała mama. – W takim razie wypadałoby chyba umieć przegrywać, co?
– Jak to umieć przegrywać? – zdziwił się Olek.
– Po prostu: najpierw starać się wygrać, a jeśli się nie uda, pogratulo­wać zwycięzcy i następnym razem starać się jeszcze bardziej.
– To trudne – zmartwił się Olek.
Mama uśmiechnęła się czule.
– Wiem, synku – powiedziała.

Rozmowa na temat opowiadania.
Dzieci przyglądają się ilustracjom w książce na stronach 94 i 95, odpowiadają na pytania: Jak zachował się Olek po zakończeniu wy­ścigu? Co ty zrobiłbyś na miejscu Olka? Co poradziła Olkowi mama?

Omówienie znaczenia słów fair play. Tworzenie sylwetek: prawdzi­wego sportowca i kibica. Swobodne wypowiedzi dzieci. Jak waszym zdaniem powinien wyglądać i jak powinien się zachowywać  prawdziwy sportowiec i kibic.
Pytamy dzieci: Jak należy postępować, aby być dobrym sportowcem? Jak nazywa się ludzi zainteresowanych daną dyscypliną sportową i przychodzących np. na stadion, aby obejrzeć mecz? W jaki sposób powinien zachowywać się kibic? Uzupełnia wypowiedzi dzieci.

CIEKAWOSTKI.
Zasada zdrowej rywalizacji sięga starożytnej Grecji. Fair play to (z języka angielskiego) zbiór zasad obowiązujących w grze lub walce sportowej, których przestrzeganie pozwala na uczciwe i szla­chetne jej rozegranie.

Zagadki pantomimiczne – Sportowe kalambury – dzieci pokazują wybraną przez siebie dyscyplinę sportową, rodzice odgadują, po odgadnięciu zamiana.

Zagadki matematyczne, aby pomóc dziecku w obliczeniach możemy używać przedmiotów.
·        Przedszkole Słoneczko zamawia 7 piłek pingpongowych i tyle samo skakanek. N. pyta: Jak myślicie, ile skakanek chce kupić to przedszko­le?
·        Przedszkole Biedronka zamawia 6 piłek do gry w piłkę wodną i ska­kanki – o 1 mniej niż piłek. N. pyta: Ile skakanek chce kupić przed­szkole Biedronka?
·        Przedszkole Skrzacik zamawia 8 piłek tenisowych i 4 skakanki
·         Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Lasu zamawia 4 piłki do gry w pił­kę nożną i skakanki – o 1 więcej niż piłek. N. pyta: Ile skakanek za­mawia szkoła?
·        Szkoła Podstawowa im. Dzikiej Kaczki zamawia tylko 5 piłek do ko­szykówki.

Karta pracy, cz. 5, nr 78

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz