wtorek, 31 marca 2020

DZIEŃ 5


TEMAT : Ptasie gniazda

Oglądanie zdjęć przedstawiających lecące ptaki (sznurem, kluczem, gromadą).




CIEKAWOSTKA :
Ptaki lecące kluczem, np. żurawie, gęsi, mniej się męczą niż podczas samodzielnego lotu. Wykorzy­stują wiry powietrza i odpowiednio do nich poruszają skrzydłami. Ptak lecący z przodu najbardziej się męczy, więc ptaki często zmieniają się na swoich pozycjach.

Słuchanie wiersza K. Datkun-Czerniak Ptaszek opowiada.

Zielenią się listki
na smukłej topoli
i ptaszek tam śpiewa.
Opowiada listkom
o swojej wędrówce:
co widział, co słyszał
w obcych krajach, hen!
Ile przebył gór i mórz,
aby wreszcie wrócić już.
Bo tu jego dom,
tu kochane drzewa,
wśród gałęzi tutaj
najpiękniej się śpiewa!

Pytamy dziecko:

O czym ptaszek opowiadał listkom? Dlaczego ptaki do nas wracają?
Pytamy : Gdzie zimują ptaki? Jaką drogę pokonują podczas wiosennych podróży? (Aby zilustrować dziecku drogę pokonywaną przez ptaki można użyć globusa lub mapy  np.droga Bociana z polski do Afryki.)

CIEKAWOSTKA:
Jaskółki zimują w Afryce i w tropikalnej części Azji. Żurawie spędzają zimę w Azji, w Afryce i na Pół­wyspie Iberyjskim. Skowronek zimuje w basenie Morza Śródziemnego i w Europie Zachodniej. Jerzyk zaś zimą przebywa w Afryce.

Rozpoznawanie ptaków na obrazkach. Opisywanie charakterystycznych cech ptaków oraz zwyczajów związanych z ich migracją. Czytanie tekstu. Książka dostępna na stronie wydawnictwa https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oa_ks_56/mobile/index.html#p=60 (s. 58–59)
Dzieci przyglądają się uważnie ptakom przedstawionym na zdjęciach. Nazywają znane gatunki. Opisują wygląd ptaków, wskazując na ich charakterystyczne cechy. Czytają z pomocą nazwy ptaków oraz tekst umieszczony pod obrazkami mówimy, że wszystkie przedstawione na obrazkach ptaki znajdują się w Polsce pod ochroną. Poprośmy  o wyjaśnienie, co to znaczy. Informuje, że najwcześniej, bo czasem już w lutym, wracają do nas skowronki, żurawie, czajki i szpaki. Są one pierwszymi zwiastunami wiosny. Trochę później – w marcu – przy­latują bociany i zięby. W kwietniu z radością witamy kukułkę. Najpóźniej wracają jerzyki i jaskółki – dopiero w maju

Propozycja pracy plastycznej:

Będziemy potrzebować: plasteline, małe koloro­we piórka, kartkę, nożyczki.
Lepimy z plasteliny sylwetę dowolnego ptaka. Ozdabiamy ją kolorowymi piórkami. Wy­cinamy ze sztywnego papieru kwadrat, prosto­kąt lub koła na podstawkę. Umieszczamy na niej swojego ptaka.

Zabawa ruchowa: potrzebujemy kartkę papieru myślę że dziecko gdy usłyszy melodię pokarze rodzicom jak się bawimy J https://www.youtube.com/watch?v=ny5AcnwkCLQ
Gdyby jednak nie pamiętało zabawa wygląda tak https://www.youtube.com/watch?v=-v3t0Ks0dQk

Miłego dnia pozdrawiamy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz